İSTEMBİL

İstanbul Temel Bilimler Akademisi

Fizik II - Bölüm 7: Manyetizma

İÇİNDEKİLER

Video çözümler hazırlandıkça problemlerin altına eklenecektir.
REKLAM

Problem 7.1

$x-$ekseni üzerine yerleştirilen $\ell = 1.2\,\mathrm{m}$ uzunluğundaki kablodan $+x$ yönüne doğru $I = 1.7\,\mathrm{A}$ akımı geçmektedir. Eğer kablonun bulunduğu bölgede $\vec{B} = (3.5\,\hat{\imath} - 7.2\,\hat{\jmath} + 2.0\, \hat{k}) \,\mathrm{T}$ manyetik alanı var ise, kablo üzerindeki kuvveti bulunuz.

ÇÖZÜMÜ GÖR

Problem 7.2

manyetik alan içerisinde akım geçen kablo
Şekil P7.1 Problem 7.2 için.

Yalnızca Şekil P7.1'de kesikli çizgiler ile gösterilen bölgede ekrandan (sayfadan) içeri doğru $\vec{B}_o$ manyetik alanı vardır. Eğer eğilip bükülmeyen $I$ akımı taşıyan kablonun bir kısmı şekilde gösterilldiği gibi bu bölge içerisinde kalıyorsa, kablo üzerindeki manyetik kuvveti hesaplayınız.

ÇÖZÜMÜ GÖR

Problem 7.3

manyetik alan içerisinde akım geçen kablo
Şekil P7.2 Problem 7.3 için.

Yalnızca Şekil P7.2'de kesikli çizgiler ile gösterilen bölgede ekrandan (sayfadan) dışarı doğru $\vec{B}_o$ manyetik alanı vardır. Eğer eğilip bükülmeyen $I$ akımı taşıyan kablonun bir kısmı şekilde gösterilldiği gibi bu bölge içerisinde kalıyorsa, kablo üzerindeki manyetik kuvveti hesaplayınız. Kablonun üst kısmı $R$ yarıçaplı yarım çember şeklindedir.

ÇÖZÜMÜ GÖR

Problem 7.4

$v=(3.0\, \hat{\imath} - 5.1 \,\hat{\jmath}) \times 10^6 \mathrm{m/s} $ hızı ile hareket eden bir elektronun $\vec{B} = (\,5.0 \,\hat{k}\,) \mathrm{T}$ manyetik alan olan bir bölgeye girdiği anda üzerindeki manyetik kuvveti hesaplayınız.

ÇÖZÜMÜ GÖR

Problem 7.5

manyetik alan içerisinde yüklü parçacık
Şekil P7.3 Problem 7.5 için.

$q$ yüklü $m$ kütleli parçacık Şekil P7.3'te gösterildiği gibi $v_o$ sürati ile dik bir şekilde düzgün bir manyetik alan ($\vec{B}_o$) olan bölgeye giriyor. Parçacık daha sonra aynı süratle girdiği noktadan $d$ kadar uzakta ilk hızına zıt yönde bu bölgeden çıkıyor ise, parçacığın yükü (verilenler cinsinden) nedir?

ÇÖZÜMÜ GÖR
REKLAM
Önceki Sayfa 7.5 Manyetik Dipol Momenti ve Tork